پرسش و پاسخ

/پرسش و پاسخ
پرسش و پاسخ1399/3/25 16:29:27
یادگیری سنتور چند جلسه طول می‌کشد؟1399/5/16 10:29:19

10 جلسه برای آموزش مقدماتی سنتور کافیست! در این مدت شما قادر خواهید بود صدای قابل شنیدن از ساز درآورید، نت‌ها را بشناسید و روی ساز پیدا کنید، چند اتود، یکی دو ترانه محلی و یکی دو قطعه مقدماتی موسیقی بنوازید. برای این حد از دانش نوازندگی باید پس از شروع کلاس آموزشی، روزانه حداقل نیم ساعت تمرین کنید.

پس از آن هرچه بیشتر تحصیل کنید، بیشتر یاد می‌گیرید. انواع فرم‌های موسیقی شامل تصنیف، پیش‌درآمد، چهارمضراب و رِنگ، درک تئوری، وزن، ریتم، تکنیک‌های پیچیده مضرابی مثل تریل، پاملخی و ریز آکسان‌دار، زمان‌بندی نغمات و جملات موسیقی، بهبود تکنیک نوازندگی و سرانجام یادگیری ردیف موسیقی ایرانی از مراحل بعدی یادگیری سنتور است. بخشی از این موارد در شش ماهه اول دوران یادگیری و بخش پیچیده‌تر تا 3-4 سال طول خواهد کشید.

آموزش سنتور دوره مبتدی یک (برآورد مدت زمان یادگیری: 3 ماه)

من خیلی نواختن سنتور را دوست دارم، اما آیا یادگیری سنتور برای من دیر شده است؟1399/1/25 16:50:05

یادگیری سنتور سن مشخصی ندارد، تنها دلیل بازدارنده در پیشرفت شما در موسیقی تمرین اندک شماست. آنهم ممکن است به دلایلی مثل مشغله کاری یا وقت اندک فراغت باشد که می‌توانید به تمرین نوازندگی اختصاص دهید. بنابراین تنها ایراد شروع یادگیری موسیقی در سنین بالاتر محدودیت در وقت شما برای تمرین روزانه است. نکته دیگر، حساسیت و شناخت گوش شما نسبت به موسیقی است که می‌خواهید یاد بگیرید. اگر گوش آشنا به موسیقی ایرانی به ویژه سنتور دارید، هیچگاه یادگیری موسیقی برای شما دیر نیست.

مدرس چقدر در فرایند آموزش اهمیت و تأثیر دارد؟1399/1/25 16:49:39

برای مبتدیان و افرادی که تازه می‌خواهند به فراگیری موسیقی بپردازند، مدرس نقش تعیین‌کننده‌ای از جهت علاقمند کردن آن‌ها به ادامه راه یادگیری موسیقی دارد. برای این منظور مدرس باید “روش آموزشی” داشته باشد، زیاد سخت‌گیر نباشد، مهربان باشد و … . اما به ویژه در ابتدای راه یادگیری موسیقی، شهرت حرفه‌ای مدرس در موفقیت هنرجویان تأثیر چندانی ندارد. هر مدرسی که بتواند اصول آموزشی را به هنرجویان انتقال دهد، برای شروع این راه کافیست.

چند ساعت در روز تمرین کنم؟1399/1/25 16:45:14

اگر مبتدی هستید، سعی کنید هر روز تمرین کنید. زمان تمرین بهتر است حداقل 20 دقیقه باشد. اگر بیشتر فرصت تمرین دارید، حتما پس از هر 20 دقیقه کمی استراحت کنید تا مچ‌ها، گردن و کمر از آسیب در امان بماند. بهترین زمان تمرین روزانه برای مبتدی یک ساعت است و راز موفقیت تمرین در هر روز یا حداقل یک روز در میان است. افراد در سطح متوسطه قطعاً بیشتر به موسیقی علاقمند شده‌اند و خودبه‌خود بیشتر تمرین می‌کنند. برای اینکه به سرعت پیشرفت کنید، تمرین روزانه حداقل یک ساعت در سطح متوسط توصیه می‌شود.

سنتور خوب از کجا تهیه کنم؟1399/1/19 17:16:33

اگر هیچ تجربه یادگیری موسیقی ندارید و با خرید ساز می‌خواهید شروع کنید، بهترین گزینه برای شما اعتماد به فروشنده است! هیچ راه مطمئنی وجود ندارد که شخصی که گوشش با موسیقی آشنایی ندارد بتواند در انتخاب و خرید سازِ خوب، درست تصمیم بگیرد. ضمن اینکه به قیمت‌های ساز هم اشراف ندارید و ممکن است سازی را به نسبت کیفیتش گران‌تر بخرید. اگر هم فروشنده مورد اعتماد سراغ ندارید، یک ساز مشقی بخرید. ساز مشقی قیمت و کیفیت پایینی دارد، اما حداقل یکی‌دو سال می‌توان با آن نواخت و نوازندگی و کوک‌کردن را با آن آموخت. پس از آن می‌توانید خودتان ساز با صدای دلخواهتان را انتخاب و به قیمت مناسب و واقعی آن خریداری کنید. دقت کنید ساز مشقی که می‌خرید حتما مُهر و نام سازنده معتبر و مورد تأیید داشته باشد.

اگر از فروشگاه‌های سازفروشی خرید کنید طبق عرف یک هفته فرصت دارید تا ساز خریداری شده را به مدرس یا شخص آگاه نشان دهید و اگر او تأیید نکند، می‌توانید تعویض کنید و یا اگر شرط کرده باشید، می‌تواند ساز را پس دهید.

نام برخی از سازندگان معتبر سنتور

توضیحات تصویری در مورد مشخصات ساز خوب: آشنایی مقدماتی با سنتور

یک نمونه از بررسی ساز مشقی: سنتور مشقی

مُهر ساز چیست؟

مطالعه بیشتر: سنتور خوب از کجا تهیه کنم؟

مجموعه سازهای منتخب فروشگاه سازگاه

هنگام خرید سنتور دست دوم به چه نکاتی دقت کنیم؟1399/2/4 9:40:17

این موارد را حتما کنترل کنید: صفحه رو و زیر برآمدگی یا فرورفتگی (تاب) و ترَک نداشته باشد، فلزات خوردگی و زنگ‌زدگی نداشته باشد، درزها (در کلاف) از هم باز نشده باشد.

همه خرک‌ها باید خوب بخواند، روی همه قسمت‌های ساز بنوازید یا از فروشنده بخواهید برای شما از صدای همه قسمت‌ها فیلم بفرستد. از روی عکس تصمیم به خرید ساز نگیرید.

مُهر ساز اهمیتی ندارد، مهم این است که اهالی موسیقی سازنده را بشناسند. مُهر فقط نشان می‌دهد که آن ساز واقعا توسط آن سازنده ساخته شده است.

چه چیزهایی اهمیت ندارد: احیانا چند سیم پاره شده، کوک نبودن ساز، مدت زمان نواخته شدن با ساز، طرح و نقش اضافه، دست دوم بودن

مطالعه بیشتر

فهرست سازندگان معتبر و حدود قیمت‌های ساز نو

تاریخچه مختصر سازندگان سنتور

چند بار در ماه باید سنتور را کوک کنیم؟1399/1/18 17:02:30

پاسخ این سوال بسیار نسبی است! اگر زیاد ساز می‌زنیم، اگر جوان هستیم و پرانرژی و محکم ساز می‌زنیم، یا اگر جنس سیم‌ها خیلی خوب نیست، سنتور تازه ساخت است یا آب و هوا خیلی مرطوب یا خیلی خشک است، ساز را زیاد باید کوک کرد، شاید تقریبا هر روز. اما در آب و هوای پایدار، اگر هر هفته از سر ذوق سازی می‌زنیم و سن ساخت سنتورمان زیاد است، خیلی نیاز به کوک نیست، فقط گاهی کوک بعضی از سیم‌ها را دقیق می‌کنیم. البته اگر سنتور خوش ساخت نباشد، احتمالا بیشتر مجبوریم آن را کوک کنیم. سنتور تازه ساخت تا حدود سه ماه اول باید خیلی بیشتر کوک شود و با آن نواخته شود تا به اصطلاح جا بیافتد.

چگونه خرید کنیم، حضوری، غیرحضوری یا اعتماد به مدرس یا دوستمان؟1399/1/18 17:10:46

بهترین خرید این است که خودمان با سنتور کوک شده بنوازیم، صدایش را بی‌واسطه بشنویم و اگر پسندیدیم آن را بخریم. اگر امکان چنین کاری نیست، توصیه خرید غیرحضوری از سایت‌های حرفه‌ای است که برای هر ساز، صدای آن را هم ضبط کرده، امکان شنیدن آن برای خریدار وجود دارد و به صورت تخصصی ساز می‌فروشند. اگر به مدرسمان اعتماد داریم یا دوست نوازنده‌ای داریم که سلیقه صوتی گوش او را می‌پسندیم نیز می‌شود برای خرید از آن‌ها کمک گرفت. توصیه آخر، هرگز از روی یک عکس موجود در یک سایت، سنتور نخرید!

اگر بخواهیم کیفیت صدا را توصیف کنیم، چند نوع کیفیت صدا وجود دارد؟1399/1/18 17:10:59

پاسخ بسیار مشکل است و بستگی زیادی به سلیقه صوتی گوش هر شخص و نحوه توصیف و استفاده او از کلمات برای توصیف صدا دارد. صدای زنگ‌دار، صدای نرم، مخملی، صدای پُر و مانند آن برخی اصطلاحاتی است که نوازندگان حرفه‌ای هنگام آزمایش سنتوری که اولین بار است با آن می‌نوازند، استفاده می‌کنند.

مُهر سنتور چیست؟ آیا تعداد مهر بیشتر به معنای بهتر بودن صداست؟1398/9/4 7:05:41

مُهر، علامت تجاری است که سازنده سنتور برای تضمین کیفیت ساز روی آن حک می‌کند. مُهرها هرجای ساز می‌توانند حک شوند و تعداد بیشتر معمولا نشان دهنده کیفیت بهتر ساخت، عمر بیشتر چوب صفحه و قیمت بالاتر است. صرف وجود یک علامت (مُهر) نشانه مرغوبیت نیست و نام سازنده باید برای خریدار شناخته شده و معتبر باشد، در غیر این صورت هرشخصی می‌تواند علامت تجاری روی هر سنتور با هر کیفیتی حک کند.
مُهرِ بیشتر به معنای صدای بهتر نیست. این موضوع بستگی زیادی به سلیقه صوتی ما دارد. اگر سلیقه گوشمان هنوز شکل نگرفته، خرید سنتور با مهرهای بیشتر توصیه نمی‌شود و اگر سلیقه‌ای داریم، در این صورت تعداد مهرها ملاک نیست. حتی ممکن است سازی ارزان‌تر یا با یک مهر، از ساز سه مهر بهتر باشد. اما به طور کلی وقتی سازنده‌ای از تعداد بیشتری مهر استفاده می‌کند، به این معنی است که از نظر او آن ساز کیفیت ساخت و صدای بهتری دارد.

آیا جنس سیم‌ها در صدا اهمیت دارد؟1399/1/18 17:11:20

بله، جنس سیم، ضخامت آن و نام تجاری آن اهمیت دارد. اما اول اینکه، تقریباً به جرات می‌توان گفت اجناس موجود در بازار ایران که همه سازنده‌ها از آن استفاده می‌کنند مشابه است و تنوع در ضخامت، جنس و نام تجاری بسیار محدود است. دوم اینکه، تفاوت بسیار جزیی حاصل از استفاده از جنس سیم بهتر در صدای سنتور بوجود می‌آید که بیشتر در مورد سنتورهای حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای آشکار می‌شود. در مورد سنتورهای کم کیفیت یا مشقی، جنس سیم آنچنان تأثیری در صدا ندارد. ضمن اینکه اثبات استفاده از جنس سیم خوب در سنتور هم تاحدود زیادی مشکل است.

سنتور چه سازنده‌ای بهتر است؟1399/1/18 17:11:41

برخلاف نظر برخی، سازنده سنتور اهمیت زیادی دارد! نه از این جهت که نام او به عنوان برند تجاری تعیین کننده است، بلکه از این جهت که اول، سنتورهای ایشان با ضمانت به‌فروش می‌رود و دوم اینکه وقتی نام سازنده مشخص است، خریدار می‌داند که با چه کیفیتی از ساز سنتور مواجه است. برخی از سازندگان حوصله، دقت و تعهد اخلاقی بیشتری نسبت به سازی که عرضه می‌کنند دارند. از سوی دیگر هیچگاه تنها به نام سازنده یا تعداد مهرهای سنتور برای تصمیم‌گیری در مورد کیفیت صدا اکتفا نکنید. حتما در مورد صدای ساز جداگانه و فارغ از نام سازنده قضاوت کنید.

برخی از سازندگان سنتورهای حرفه‌ای: رضا معمارزاده، محمد عطایی، بیژن سیدعارفی، منوچهر پوریان‌خیر، داریوش سالاری، حمید موسوی، علی غفاری و محسن راسخ
برخی از سازندگان و برندهای تجاری سنتورهای مشقی و نیمه حرفه‌ای: دلشاد، امیرمسعود فلاح، وظیفه‌دوست، رضایی، عرفان سیف، حسن‌نیا، بختیاری‌کیا، غفارپور، ناصر علایی، سعید صادقی، حسین رعنایی، ثاقبی، علیزاده، اسلامی، مجتبی زمانی، داوود غلامی شیرازی، سیروس رضوانی، طنین، پرنیان، تحویلیان.

من چند ماه است که به کلاس آموزشی می‌روم، چرا هنوز آنطور که می‌خواهم نمی‌توانم بنوازم؟1399/1/18 17:11:53

یک دلیل می‌تواند میزان اندک وقتی که برای تمرین‌های هفتگی گذاشته‌اید باشد. اولین صداهای قابل شنیدن از نوازندگی یک فرد مبتدی در حدود ماه چهارم تا ششم اتفاق می‌افتد. قبل از آن ضربات به سنتور دقیق نیست و صداهای اضافی از خرک‌های دیگر شنیده می‌شود، مضراب اصطلاحا گِز دارد و مچ‌ها روان نیستند. بنابراین نباید انتظار صدای قابل شنیدن از ساز داشت. به طور کلی اگر از کوک بودن سازتان اطمینان دارید و پس از پرس وجوهای فراوان اقدام به انتخاب مدرس کرده‌اید، ایراد از تمرین کم یا دقت پایین شما برای یادگیری است. اگر از مدرستان از لحاظ روشی که برای آموزش انتخاب کرده اطمینان دارید، تنها دلیلی که درآوردن صدای خوش از ساز ممکن است طولانی شود، تمرین کم شماست.

موقع کوک کردن سیم پاره شد، چه کنم؟1399/1/18 17:12:03

اوایل که به کوک کردن ساز مسلط نیستیم احتمال پاره شدن سیم هنگام کوک کردن زیاد است. همین‌طور هنگام نواختن، در اثر ضربه محکم یا اکسیدشدن یا حتی به دلیل جنس نازل، ممکن است سیم پاره شود. از سیم پاره شده نمی‌توان دوباره استفاده کرد. برای انداختن هر سیم سنتور حدودا به یک متر سیم نو نیاز است و باید نحوه پیچیدن سر سیم، انداختن سیم دور گوشی و کوک کردن و یکصدا کردن سیم نو با بقیه سه سیم یک خرک را هم بلد باشیم. در فروشگاه‌ها معمولا یک دست کامل سیم فروخته می‌شود که برای انداختن 36 سیم (زرد یا سفید) کافیست.

هنرجویان مبتدی می‌توانند سیم زرد و سفید را از فروشگاه سازگاه تهیه کنند. سر سیم‌های موجود در فروشگاه پیچیده و آماده استفاده است.

چرا وقتی سنتور می‌زنیم صدای بدی می‌دهد؟1399/1/18 17:12:47

دو دلیل عمده می‌تواند داشته باشد. یک اینکه شما هنگام نواختن هر ضربه را روی چندین خرک فرود می‌آورید و بنابراین چندین نت همزمان شنیده می‌شود که خوشایند گوش نیست. دوم اینکه ساز شما از کوک خارج شده است. اگر مبتدی هستید احتمال اولی خیلی بیشتر است و اگر سازتان مدت زیادیست کوک نشده احتمال دومی بیشتر است.

وزن سنتور چقدر باید باشد؟ سنتور من کمی سنگین است؟1398/11/13 19:08:47

اگر از چوب‌های سالخورده استفاده شود، وزن سنتور نباید قابل توجه باشد. اگر سنتور شما کمی سنگین است احتمال دارد یا چوب کلاف سنتور ضخیم است (که مشکلی در صدا ایجاد نمی‌کند) و یا از چوب جوان برای صفحه رو و زیر استفاده شده که در این صورت هم در افت صدا مؤثر است و هم احتمال تاب خوردن صفحه در آینده نزدیک وجود دارد. سنتور با کیفیت صدا و ساخت حرفه‌ای بین 3 تا 3.5 کیلوگرم وزن دارد. برخی سنتورهای مشقی تا 4 کیلوگرم هم، احتمالا به دلیل ضخامت کلاف یا استفاده از چوب جوان، وزن دارند.

در هنگام خرید جنس، عمر و کیفیت چوب بکار رفته در سنتور را از کجا بدانیم؟1399/1/18 17:13:28

نمی‌شود دانست مگر چوب شناس باشیم یا به حرف فروشنده اعتماد کنیم یا از صدای ساز حدس بزنیم.

یکی از دوستان یک ساز بسیار خوب به من پیشنهاد داده که می‌گوید سازنده‌ای خوب داشته (مثلا ناظمی‌ست)، آیا بخرم؟1399/1/18 17:13:39

خیر! چون سازهای تقلبی یا سازهایی که مشکل فیزیکی دارند در بازار زیاد هستند. ضمن اینکه اگر سازی خوب، زمان زیادی در جایی نامطلوب مثل انباری نگهداری شود، طی آن مدت کوک نشود و با آن نواخته نشود، احتمالا کیفیتش افت زیادی خواهد کرد. بنابراین قبل از خرید به متخصص و معتمد نشان دهید.

کیفیت جنس فلزات بکار رفته در سنتور بویژه سیم‌ها را از کجا بدانیم؟1399/1/18 17:15:49

سیم‌های زرد و قرمز از لحاظ صدادهی با هم متفاوت هستند. صدای قرمزها بازتر و افسارگسیخته‌تر است و صدای زردها کنترل شده‌تر است. سیم‌های خوب دیرتر زنگ می‌زنند و نشانه زنگ‌زدگی، شکل‌گیری توده‌هایی تیره در طول سیم‌هاست. گوشی‌ها هم باید آبکاری شده باشند و موقع چرخاندن گوشی، نرم بپیچند و پله‌ای نباشند. وقتی می‌چرخانیم و ولشان می‌کنیم، بجای اول بازنگردند.

از لحاظ صدا و نوازندگی، سنتورهای بزرگ چه فرقی با سنتور سل کوک 9 خرک دارند؟1399/1/18 17:16:14

ساخت سنتورهای با صفحه بزرگ‌تر از معمول مهارت می‌خواهد، چون اندازه‌ها بزرگ‌تر است محاسبات پل‌گذاری، گل‌ها، اضلاع و غیره متفاوت می‌شود و بنابراین سازنده باید زبدگی لازم داشته باشد. در عین حال این سنتورها معمولا سفارشی هستند، چون خریداران آن‌ها کم هستند. حجم صدای سنتورهای بزرگ‌تر کمی بیشتر و صدا بم‌تر است، اما فارغ از کیفیت صدا، تجربه نوازندگی با این سازها است که می‌تواند متفاوت باشد.

زمان تعویض سیم‌های سنتور چه موقع است؟1398/6/20 11:07:13

تعویض سیم زمان از پیش تعیین شده‌ای ندارد و ارتباط مستقیم با میزان استفاده (نوازندگی)، مرغوبیت جنس سیم و آب و هوایی که ساز در آن نگهداری می‌شود دارد. سیم‌های زرد بهتر است حداکثر هر 2 سال یکبار و سیم‌های سفید حداکثر هر 5 سال یکبار تعویض شوند. اگر نخواهیم سیم‌ها را تعویض کنیم، می‌توان با یک پنبه آغشته به الکل آن را تمیز کرد. اکسیدشدن سیم‌ها به ویژه در سنتورهای با کیفیت ساخت خوب، موجب افت صدا می‌شود.

سنتور چه رنگی بهتر است؟1399/1/18 17:16:38

بهترین رنگ برای سنتور آن است که سطح چوب و منافذ آن را نپوشاند تا بر صدا تأثیر منفی نگذارد. سازهایی که رنگ شده‌اند به احتمال زیاد کیفیت صدای آن‌ها افت کرده و یا سنتورهای خوبی از آب در نمی‌آیند.

کوک سنتور برای دستگاه شور چیست؟1399/1/18 17:16:46

از پایین به بالا:

زردها: می کُرُن، فا بِکار، سل بکار، لا کرن، سی بِمُل، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا بمل، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز دو مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک کرن و در پشت خرک بمل کوک می‌شود. علت پیش‌آمدگی اندک این خرک همین است.

2- خرک هفتم (ر) در یکی از موقعیت‌های زرد یا سفید کرن و در دیگری بکار کوک می‌شود. هر کدام کرن کوک شد، دیگری بکار کوک شود.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک شور برای سطح متوسطه: آموزش کوک شور و آوازهای زیرمجموعه

 

کوک سنتور برای آوازهای شور چیست؟1399/1/18 17:17:19

مشابه کوک دستگاه شور است، از پایین به بالا:

زردها: می کُرُن، فا بِکار، سل بکار، لا کرن، سی بِمُل، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا بمل، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز سه مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک کرن و در پشت خرک بمل کوک می‌شود. علت پیش‌آمدگی اندک این خرک همین است.

2- خرک هفتم (ر) در یکی از موقعیت‌های زرد یا سفید کرن و در دیگری بکار کوک می‌شود. هر کدام کرن کوک شد، دیگری بکار کوک شود.

3- در ابوعطا و بیات ترک (زند) و بیات کرد بهتر است هر دوی خرک هفتم (ر) زرد و سفید بکار کوک شود.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک شور برای سطح متوسطه: آموزش کوک شور و آوازهای زیرمجموعه، تفاوت‌ها در نت شاهد آوازهای دستگاه شور در ویدیو توضیح داده می‌شود.

 

کوک سنتور برای دستگاه سه‌گاه چیست؟1399/1/18 17:17:27

تقریبا مشابه کوک دستگاه شور است، از پایین به بالا:

زردها: می کُرُن، فا بِکار، سل بکار، لا کرن، سی بِمُل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا بمل، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز یک مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک کرن و در پشت خرک بمل کوک می‌شود. علت پیش‌آمدگی اندک این خرک همین است.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک سه‌گاه برای سطح متوسطه: آموزش کوک سه‌گاه

کوک سنتور برای دستگاه چهارگاه چیست؟1399/1/18 17:17:33

از پایین به بالا:

زردها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بکار، دو بکار، ر بکار، می کرن، فا دیِز

سفیدها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بکار، دو بکار، ر کرن، می بکار، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا بمل، سی بکار، دو بکار، ر کرن، می بکار، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز دو مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک کرن و در پشت خرک بمل کوک می‌شود. علت پیش‌آمدگی اندک این خرک همین است.

2- در موقعیت زرد برای نواختن حصار خرک هفتم (ر) بکار، خرک هشتم (می) کرن و خرک نهم (فا) دیز کوک می‌شود.

تذکر: در قدیم برای اجرای گوشه حصار بجای فا دیز از فا سُری استفاده می‌شده است.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک چهارگاه برای سطح متوسطه: آموزش کوک چهارگاه

کوک سنتور برای دستگاه راست‌پنجگاه چیست؟1399/1/18 17:17:41

تقریبا مشابه کوک ماهور است، از پایین به بالا:

زردها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا بکار، سی بمل، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

سفیدها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا بکار، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا بمل، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز دو مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک بکار و در پشت خرک بمل کوک می‌شود. برای این کار حدود 3 سانتیمتر خرک چهارم به جلو کشیده شود.

2- خرک هفتم (ر) در موقعیت زرد بکار و در موقعیت سفید کرن کوک می‌شود.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک راست‌پنجگاه برای سطح متوسطه: آموزش کوک راست پنج‌گاه

کوک سنتور برای دستگاه ماهور چیست؟1399/1/18 17:17:47

تقریبا مشابه کوک دستگاه راست‌پنجگاه است، از پایین به بالا:

زردها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بمل، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

سفیدها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا بکار، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا بمل، سی بمل، دو بکار، ر کرن، می بمل، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز سه مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک بکار و در پشت خرک بمل کوک می‌شود. برای این کار حدود 3 سانتیمتر خرک چهارم به جلو کشیده شود.

2- خرک هفتم (ر) در موقعیت زرد بکار و در موقعیت سفید کرن کوک می‌شود، برای نواختن دلکش، راک‌ها و عراق.

3- خرک اول (می) و خرک چهارم (لا) در موقعیت زرد مانند شور، کرن کوک شود، برای نواختن شکسته و دلکش.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک ماهور برای سطح متوسطه: آموزش کوک ماهور

کوک سنتور برای دستگاه همایون و بیات اصفهان چیست؟1399/1/18 17:17:56

از پایین به بالا:

زردها: می بکار، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بکار، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا دیز

سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بکار، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا بمل، سی بکار، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز سه مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک کرن و در پشت خرک بمل کوک می‌شود. علت پیش‌آمدگی اندک این خرک همین است.

2- خرک اول زرد (می) بکار کوک می‌شود.

3- خرک نهم زرد (فا) برای نواختن موالیان دیز کوک می‌شود.

تذکر: در قدیم خرک اول زرد نیز می کرن کوک می‌شده است.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک همایون و بیات اصفهان برای سطح متوسطه: آموزش کوک همایون و بیات اصفهان

کوک سنتور برای دستگاه نوا چیست؟1399/1/18 17:18:05

از پایین به بالا:

زردها: می کُرُن، فا بِکار، سل بکار، لا بکار، سی بِمُل، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا بکار، سی بمل، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

پشت خرک سفیدها: می کرن، فا بکار، سل بکار، لا کرن، سی بمل، دو بکار، ر بکار، می بمل، فا بکار

توضیح: همه نت‌ها در سه موقعیت سنتور یکسان کوک می‌شود بجز یک مورد:

1- تفاوت در خرک چهارم سفید (لا) در جلوی خرک بکار و در پشت خرک کرن کوک می‌شود.

آموزش تصویری کوک برای سطح مبتدی: آشنایی با نحوه کوک سنتور

آموزش تصویری کوک نوا برای سطح متوسطه: آموزش کوک نوا

 

اصطلاحات بمل و کرن به چه معناست؟1399/1/18 17:18:16

هر نت اصلی یا طبیعی بِکار نامیده می‌شود و می‌توان بنا به نیاز هر دستگاه موسیقی ایرانی آن را بم‌تر یا زیرتر کرد.

بِمُل: بم‌ترین حالت نت نسبت به حالت طبیعی و به اندازه نیم پرده بم‌تر است.

کُرُن: به اندازه ربع پرده از حالت طبیعی بم‌تر است.

بکار: حالت اصلی یا طبیعی نت است.

سُری: به اندازه ربع پرده از حالت طبیعی زیرتر است.

دیِز: زیرترین حالت نت نسبت به حالت طبیعی و به اندازه نیم پرده زیرتر است.

چه چوبی برای ساخت مضراب سنتور مناسب است؟1398/8/16 12:12:18

مناسب‌ترین و معمول‌ترین چوب برای مضراب، گردو است. چوب‌های گل سرخ، ازگیل و گلابی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای صدای تیز و حجیم سنتور و سبک نوازندگی بدون نمد، بهتر است از بخش متراکم چوب گردو یا ازگیل استفاده شود تا در اثر ضربه به سیم‌ها، سر مضراب دچار خوردگی نشود. برای صدای نرم‌تر، کم حجم‌تر و سبک نوازندگی با نمد، استفاده از چوب‌هایی مثل گلابی توصیه شده است.

 

آیا با خودآموز سنتور می‌توان سنتورنوازی یاد گرفت؟1398/8/16 12:30:44

مباحث مقدماتی نوازندگی سنتور و کلیات تئوری موسیقی را می‌توان به صورت خودآموز فراگرفت. مطالبی نظیر گرفتن مضراب، ضربه زدن به سیم، نام و علامت نت‌ها و پیدا کردن آن روی سنتور، انواع نت‌ها از لحاظ کشش (سیاه، چنگ و …) و نت‌خوانی مقدماتی را می‌توان در مدت کوتاه فراگرفت. اگر به‌دنبال یادگیری یک یا چند قطعه ساده موسیقی هستید و می‌خواهید فقط با سنتور چند مضرابی بنوازید، معمولا با کتب آموزش سنتور به هدفتان می‌رسید. اما یادگیری تکینک‌های نوازندگی، نت‌خوانی فرم‌های پیچیده موسیقی نظیر ضربی‌ها و درک زیبایی‌شناسی موسیقی ایرانی تنها با کمک مدرس، استفاده از روش‌های آموزشی تجربه شده و یادگیری ردیف موسیقی ایران امکان‌پذیر است.

سنتورنوازی من در چه سطحی است؟1399/2/14 10:46:41

خودتان را ارزیابی کنید:

چه درسی از چه کتابی را می‌توانم روان اجرا کنمدر چه سطحی هستید
درس 1 کتاب دستور سنتور / درس 3 کتاب شیوه سنتورنوازیمقدمات نت‌خوانی را می‌دانید
درس 14 کتاب دستور سنتور / درس 20 کتاب شیوه سنتورنوازینت‌خوانی شما تقریبا تکمیل است
درس 21 کتاب دستور سنتور / درس 27 کتاب شیوه سنتورنوازیمقدمات ریتم و وزن را می‌دانید
درس 27 کتاب دستور سنتور (شهرآشوب) / درس 48 کتاب شیوه سنتورنوازیدر نوازندگی تقریبا روان هستید
درس 53 کتاب شیوه سنتورنوازیریز، تریل، نقطه‌دار، دُراب و وزن را می‌دانید
درس 76 و 79 کتاب شیوه سنتورنوازیسطح مبتدی را تمام کرده‌اید.

در تعیین سطح یا ارزیابی نوازندگی سه عامل اهمیت دارد:

– فیزیک نوازندگی (اِکُول): وضعیت نشستن، مچ‌ها، مضراب‌زدن و…

– میزان آشنایی و مهارت در نت‌خوانی و زمان‌بندی نغمات

– سونوریته: کیفیت اجرا از لحاظ تکنیک نوازندگی و شیوه اجرا

مطالعه بیشتر: راهنمای علاقمندان به یادگیری سنتور

مضراب با نمد یا بی‌نمد استفاده کنم؟1399/2/14 10:42:16

با توجه به سبک نوازندگی که در حال یادگیری هستید می‌توانید از مضراب با یا بدون نمد استفاده کنید. هر دو حالت از لحاظ سنتورنوازی درست است، نمد فقط در کیفیت صدا تأثیر دارد. در قدیم، طبق اسناد تاریخی، عکس‌ها و نقل‌قول از اساتید موسیقی، محمدصادق‌خان، حبیب سماعی و ابوالحسن صبا و … از مضراب بدون نمد استفاده می‌کرده‌اند و برای کاهش زنگ صدا به ویژه در شب‌ها، تمرکز حین تمرین و حذف عادت نگاه‌کردن به صفحه سنتور، حوله یا پارچه روی ساز می‌کشیده‌اند. سرِ مضرابِ مناسب برای نمد باید کوچک‌تر و وزن آن سبک‌تر از مضراب بی‌نمد باشد. ساقه مضراب نیز باید فاقد نوسان و حرکت دست از مچ باشد.

استفاده از نمد برای مضراب از سال‌های تأسیس هنرستان موسیقی ملی (1328 به بعد) در سنتورنوازی باب شد. برخی نیز معتقدند ایده پوشاندن باریکه مضراب از نمد پس از ورود پیانو به ایران باب شد و از دنگ (چکش) پیانو که با نمد آستر می‌شود گرفته شد. هدف از این کار آنقدرها به خاطر چاره کردن سختی صدای سنتور نبود که به خاطر تقلید صدای پیانو بود. باید اضافه کرد در قدیم ساختمان سنتور (مثلا از لحاظ ضخامت صفحه) با سنتورهای کنونی تفاوت‌هایی داشت و علاوه بر اینکه صدا زنگ کمتری داشت، کمی از دیاپازون هم پایین‌تر کوک می‌شد. بنابراین استفاده از نمد بی‌مورد بوده است.

منظور از چوب متفرقه در سنتورسازی چیست؟1398/9/3 11:45:41

چوب گردوی سالخورده بهترین ماده اولیه برای ساخت سنتور به ویژه صفحه روی سنتور است. در سنتورسازی از چوب‌های دیگری که بافت محکم و ارتجاعی داشته باشند نیز استفاده می‌شود از جمله از چوب آزاد، افرا، جنگلی قنداقی و راش. باید توجه کرد که انتخاب چوب رگ‌راست، سالخورده و مناسب تنها بخشی از فرایند سنتورسازی است و نحوه تراش صفحه و ضخامت آن، پل‌گذاری و عوامل دیگری نیز در صدای سنتور تأثیر دارند. بنابراین اگر منظور از “چوب متفرقه”، استفاده از چوب افرا و آزاد است، لزوما به معنای نازل بودن کیفیت و صدای سنتور نیست.

سنتور رطوبتی چیست؟1399/1/18 17:19:20

سنتور رطوبتی سنتوری است که برای استفاده در مناطق مرطوب مناسب است و طبق ادعای سازنده هنگام استفاده طولانی از آنها در مناطق مرطوب مثل شمال ایران، آسیبی به ساز وارد نمی‌شود. در این حالت سازنده معمولا از چوبی استفاده کرده که رطوبت دیده و تغییرات چوب در اثر رطوبت توسط سازنده در تراش صفحه در نظر گرفته شده است. در غیر این صورت صفحه روی سنتور در هوای مرطوب در میان‌مدت اصطلاحا کاسه‌ای می‌شود و صدای ساز افت خواهد کرد.
توضیح اینکه صفحه روی سنتور تحدب بسیار کمی به سمت بالا دارد و پس از سیم انداختن این تحدب زیر فشار زیادی قرار می‌گیرد. رطوبت و دما بر این تحدب تأثیر دارند و اگر در اثر هوای مرطوب انحنای صفحه به سمت پایین حرکت کند، چون فشار سیم همچنان وارد است، پس از تغییر در شرایط آب و هوا (تغییر فصل یا تغییر محل نگهداری ساز به آب‌وهوای خشک)، دیگر صفحه با توجه به فشار سیم‌ها نمی‌تواند دوباره به حالت تحدب قبلی بازگردد و این وضع بر صدا تأثیر منفی دارد. اما اگر تحدب صفحه پس از افزایش رطوبت به بالا انجام شود، تأثیر مثبت بر صدا دارد و پس از تغییر شرایط، امکان بازگشت صفحه به حالت قبل وجود دارد. یکی از آثار این تغییر مثبت، افزایش فرکانس سیم‌هاست. مثلا اگر کوک مبنا 440 هرتز باشد، پس از تغییر تحدب به سمت بالا در اثر رطوبت کوک مبنا تا حداکثر 445 هرتز می‌تواند افزایش یابد.

کوک سنتور لاکوک چگونه است؟1398/11/17 14:44:35

در سنتور لا کوک، خرک سوم (یعنی سل) به اندازه فرکانس لا (440 هرتز) کوک می‌شود و کوک‌های بالاتری را تحمل می‌کند. در سنتور سل کوک، خرک سوم به اندازه دو سوم سل دیاپازون کوک می‌شود، (یعنی کمتر از فرکانس سل معمول که 392 هرتز است). (از کتاب ناظمی و سنتور، ص 36). سایر نت‌ها در لاکوک بر همان مبنا که خرک سل یک نت بالاتر کوک شده، به همان اندازه‌ی یک نت یا 200 سانتِ موسیقی بالاتر کوک می‌شوند.

انواع مضراب‌های موسیقی ایرانی برای سنتور چیست؟1399/5/5 13:25:10

تک: یک ضربه با راست یا چپ را تَک گویند.

ریز (ترمولو): ریز معمولی 8 ضربه یا تک پیاپی است که با راست شروع و با چپ تمام می‌شود. تعداد ضربه‌های ریز همه زوج است و کمترین آن 4 تک بوده و ریزهای 6، 8، 12 و 14 تایی در ردیف موسیقی ایرانی معمول هستند. در سنتورنوازی انواعی از اجرای ریز یا ترمولو وجود دارد از جمله تریل، غلت، ریز آکسان‌دار، ریز دوبل و … .

اشاره: ضربه آهسته‌ایست که معمولا با دست چپ و به یک نت زیرتر از نت قبلی نواخته می‌شود. همان تکِ ضعیف است و از جمله مضراب‌های زینت محسوب می‌شود.

تکیه: اشاره‌ای است که یک نت زیرتر و مابین دو راست نواخته شود. علامت آن دایره‌ای است که مابین دو نت هم‌نام یا غیرهمنام اما هم ارزش قرار می‌گیرد.

تحریر و شَلال: مجموعه‌ای از نغمات زیر یا بم شونده است که از تکرار تکیه ایجاد شده است. انواعی از تحریرها در گوشه‌های ردیف موسیقی موجود است از جمله گوشه تحریر بلبلی. به آن شلال هم گفته می‌شود. شلال تکرار چندین تکیه همراه با راست‌هایش پست سر هم است. مثلا شش ضربه راست پایین رونده متوالی که بین آن به نت بالاتر تکیه داده شود.

جفت: معمول‌ترین آن اجرای همزمان تک راست و چپ روی یک نت و نت فاصله هشتم (اکتاو) آن است و نوعی زینت است که به متن اصلی موسیقی اضافه می‌شود. فاصله مضراب راست و چپ جفت می‌تواند سه، چهار، پنج یا هشت نت بوده یا به همین ترتیب در اکتاوهای دیگر تکرار شود. در جفت‌های با فاصله کمتر از اکتاو، دست چپ معمولا بالا و دست راست پایین است. اگر تأکید بر نت بالایی بوده و نت اصلی زیرتر باشد، در آن صورت دست راست بالا قرار می‌گیرد. در برخی شیوه‌های سنتورنوازی چپِ جفت اندکی از راست آن زودتر نواخته می‌شود، به نحوی که چپ به راستِ پس از خودش وصل می‌شود (زینت). این فاصله بسیاربسیار کوتاه است، انگار که صدایی واحد است. (آموزش تصویری مضراب‌های جفت)

پاملخی: شامل یک تک راست و دو چپ پیاپی که خیلی سریع و کمی آهسته‌تر از مضراب راست نواخته شود. پاملخی یکی از انواع تریوله یا سه‌بردو است و در چهارمضراب‌ها بیشتر کاربرد دارد.

دُرّاب: هرگاه دو تک آهسته راست و چپ قبل از تک راست اصلی روی همان نت نواخته شود، مجموعه این سه نت دُرّاب نام دارد. دو نت اول در نت‌نگاری با علامت کوچک‌تر نشان داده شده و نوعی زینت محسوب می‌شوند.

دوتا یکی: اصطلاحی است که بیشتر در هنگام آموزش موسیقی در دوران قدیم استفاده می‌شده و شامل دو تکِ راست و یک اشاره (با چپ) است و “دو راست یک چپ” یا “دومضراب” هم گفته می‌شود. این یک اشاره می‌تواند به پاملخی (یعنی دو چپ) تبدیل شود.

گلیساندو (مالش): که بیشتر در سازهای رشته‌ایست، اگر با لغزاندن انگشت بر روی سیم، حدود ربع تا نیم پرده زیرتر شده و سپس دوباره به نت اصلی رجوع کنیم، گلیساندو یا مالش است.

آکسان: شدت ضربه معمولا با مچ و کمی کمک از ساعد نواخته می‌شود و معمولا با راست است و بعد از نواختن، دست از سنتور فاصله میگیرد، نه قبل از آن. یعنی دورخیز برای نواختن انجام نمی‌شود بلکه بعد از نواختنِ تک پرقدرت، مضراب به عقب پرت می‌شود.

زینت یا واخوان: نتهای زینت به صورت فواصل زیبایی‌شناسانه از نت شاهد نواخته می‌شوند، فاصله چهارم، پنجم و اکتاو از نت شاهد. همچنین بجای سکوت نیز استفاده می‌شوند.

آموزش تصویری انواع مضراب‌‌گذاری برای سنتور

ریز، ترمولو، تریل، ریز دوبل و ریز آکسان‌دار در سنتورنوازی چه معنایی دارند؟1399/5/7 11:07:40

انواع ریز در سنتور:

معمولا هر نت که کشش آن برابر با یک چنگ نقطه‌دار یا بیشتر باشد، ریز اجرا می‌شود. اما در برخی نت‌نویسی‌ها برای نشان دادن ریز، از علامت T در بالای نت استفاده شده و به آن ترمولو (tremolo) گفته می‌شود. ریز استاندارد توالی هشت مضراب راست و چپ است که معمولا با راست شروع می‌شود. ارزش زمانی هر یک از ضربه‌های راست یا چپ ریز سه‌لاچنگ است.

اگر یک مضراب (معمولا راست) به اول ریز اضافه شود، به طور کلی تک ریز گویند. اگر با راست باشد راست‌ریز و اگر با چپ باشد چپ‌ریز گویند. این راست یا چپِ (تکِ) اول، با کمی فاصله از شروع ریز (که با راست است) نواخته می‌شود.

اگر آکسان (accent) با علامت < روی نتِ ریز قرار بگیرد، ریز آکسان‌دار است که باید راست اول قوی‌تر اجرا شود.

تریل با علامت tr ریزی است که روی یک نت و نت یک درجه بالاتر (زیرتر) به صورت پی‌درپی اجرا می‌شود. میزان کشش یا تعداد ضربات به اندازه ارزش زمانی نت انجام می‌شود.

ریز دوبل اگر تریل روی دو نت با فاصله بیشتر از یک درجه اجرا شود به آن ریز دوبل گفته می‌شود. ریز دوبل با علامت دو نت هم‌شکل و عمود بر هم (مانند علامت جفت) که علامت T روی آن قرار گرفته نشان داده می‌شود.

ریز غلت نوعی ریز است که روی یک نت نواخته می‌شود اما با حفظ و طولانی کردن همان ریز یا کشش به نت بالا یا پایین ادامه یافته و امتداد می‌یابد.

اشاره به تعریف ترمولو در کتاب سرگذشت موسیقی ایران، روح‌الله خالقی (ج1 ص119): در تار مضراب چپ و راست متوالی است که به صورت ریز درآید. در پیانو توسط انگشت‌های طرفین دست (ابهام و خنصر) یک فاصله هنگام (اکتاو) را روی پیانو می‌گیرند و متناوب می‌زنند که شبیه مضراب ریز تار می‌شود، منتها با دو صدا که فاصله هشتم دارند.

آموزش تصویری انواع ریز برای سطح مبتدی: معرفی برخی اجزای موسیقی ایرانی بخش اول، معرفی برخی اجزای موسیقی ایرانی بخش دوم

آموزش تصویری انواع مضراب‌‌گذاری برای سنتور

مطالعه بیشتر تعاریف و علامت‌ها در کتاب شیوه سنتورنوازی

چه سنتوری برای من مناسب است؟1399/1/18 17:21:59

اگر گوش شما میان صدای چندین سنتور با قیمت‌های مختلف تشخیص نمی‌دهد که کدام بهتر است، سازهای رده مشقی برای شما مناسب است. اگر بین یک تا پنج سال تجربه نوازندگی و یادگیری موسیقی دارید، سازهای نیمه حرفه‌ای برای شما مناسب است.

مطالعه بیشتر:7 نکته در مورد ساز خوب

چقدر طول می‌کشد تا بتوانیم کنسرت بدهیم؟1399/1/18 17:32:10

برای یک اجرای معنادار در موسیقی ایرانی علاوه بر اینکه باید چند قطعه موسیقی بلد باشیم، چند قطعه‌ی به اصطلاح آوازی هم باید یادبگیریم تا مثل نخ تسبیح، این قطعات را به یکدیگر وصل کنیم. مثلا یک پیش‌درآمد چطور باید به یک رِنگ یا تصنیف وصل شود! این کار با استفاده از قطعات آوازی مثل درآمد، کرشمه، نغمه، بسته‌نگار و … که گوشه‌ها یا قطعات موجود در ردیف موسیقی ایرانی هستند انجام می‌شود.

مطالعه بیشتر: چقدر طول می‌کشد تا بتوانیم کنسرت بدهیم؟

تفاوت سنتور مشقی، نیمه‌‌حرفه‌ای و حرفه‌ای چیست؟1399/1/18 17:26:37

به زبان ساده، اگر کیفیت صدای ساز طی سالیان بهتر شود، این ساز حرفه‌ایست. ساز حرفه‌ای برای افراد مبتدی و آنها که کم ساز می‌نوازند و به کوک احاطه ندارند، مناسب نیست. ساز مشقی بیش از دو سه سال برای هنرجویان مناسب نیست و پس از آن باید ساز بهتری تهیه کنند. اما می‌توانند میزان علاقه به ادامه موسیقی، کوک و نگهداری ساز را با آن تجربه کنند. ساز نیمه‌حرفه‌ای برای آنها که می‌خواهند از ابتدا با ساز خوش ساخت و خوش صداتری تمرین کنند و آنها که چندین سال است می‌نوازند بهترین گزینه است.

مجموعه سازهای سازگاه

منظور از سطح مبتدی و متوسطه هنرآموزان در سازگاه چیست؟1399/1/19 16:00:43

تداوم و پیوستگی در یادگیری موسیقی، متوسط ساعات تمرین روزانه، آشنایی به تئوری موسیقی، آشنایی به ردیف موسیقی ایرانی، اطلاعات عمومی از تاریخ موسیقی ایرانی و موسیقیدانان از جمله شاخص‌های سنجش سطح نوازندگی اشخاص است.

سطح مبتدی: هنرجویانی که حداکثر بتوانند سه قطعه با ساز بنوازند، نت‌ها را روی ساز پیدا کنند و بین یک هفته تا 3 ماه آموزش موسیقی دیده باشند، مبتدی محسوب می‌شوند. افرادی که به یادگیری نوازندگی علاقه داشته و در آستانه شروع یادگیری هستند نیز در این سطح طبقه‌بندی می‌شوند.

سطح متوسطه: هنرجویانی که یکی از کتب معمول آموزش موسیقی یا یکی از دوره‌های آموزشی سازگاه برای سطح مبتدی را به اتمام رسانده باشند، تا حدودی به ارزش زمانی نت‌ها، کسر میزان، کوک ساز، تعدادی از تکنیک‌های مضرابی، تعدادی از گوشه‌های ردیف موسیقی، تعدادی از فرم‌های موسیقی مانند چهارمضراب، پیش‌درآمد، تصنیف و … آشنایی داشته باشند، سطح متوسطه محسوب می‌شوند.

کتاب مناسب برای آموزش سنتور به مبتدی چیست؟1399/4/20 11:50:22

کتاب دستور سنتور از فرامرز پایور، کتاب شیوه سنتورنوازی از پشنگ کامکار و کتاب خودآموز سنتور از حسین صبا از معمول‌ترین کتاب‌های آموزش سنتور در سطح مبتدی هستند. نقاط قوت دو کتاب دستور سنتور و شیوه سنتورنوازی انسجام و روشمندی در آموزش، تنوع در درس‌ها و تکنیک‌های تئوری و اجرای موسیقی است. به علاوه ادامه این کتاب‌ها در سطوح بالاتر نیز چاپ شده از جمله دوره ابتدایی سنتور (فرامرز پایور)، گلنار (پشنگ کامکار) و … که امکان دنبال کردن همان شیوه آموزش را به هنرجو می‌دهد.

شیوه آموزش پیشنهادی در کلاس‌های حضوری: گزیده درس‌های آموزش سنتور برای مبتدیان

مطالعه بیشتر: نوازندگی سنتور از علاقه تا عمل

مجموعه کتاب‌های ویژه مبتدی در فروشگاه سازگاه

دوره آموزشی نوازندگی سنتور برای سطح مبتدی

دستگاه و آوازهای موسیقی ایرانی کدامند؟1399/1/19 16:07:36

موسیقی ایرانی شامل هفت دستگاه به نام‌های شور، سه‌گاه، چهارگاه، راست پنج‌گاه، ماهور، همایون و نوا است. دستگاه شور چهار آواز به نام‌های ابوعطا، بیات‌ترک (بیات‌زند)، دشتی، افشاری دارد و دستگاه همایون یک آواز به نام بیات اصفهان دارد. آواز بیات‌کُرد ادامه دستگاه شور است و معمولا جزو آوازهای شور محسوب نمی‌شود. مجموعه این دستگاه‌ها و آوازها که هریک از تعدادی قطعه موسیقی یا “گوشه” تشکیل شده‌اند، ردیف موسیقی ایران نام دارد.

مطالعه بیشتر: بررسی اجمالی روایت‌های مختلف ردیف موسیقی ایران

انواع فرم‌های موسیقی ایران کدام است؟1399/1/19 16:10:21

در حدود سال‌های حیات درویش‌خان، موسیقی معمول شامل قطعات آوازی، چهارمضراب، رِنگ، آواز ضربی و تصنیف بود. در درجه اول، ردیف آوازها بود که نوازنده‌ای می‌نواخت و آوازخوان همان را می‌سرایید چون وزن مشخص نداشت، امکان همراهی چند نوازنده نبود. بعضی از خوانندگان که ضرب می‌گرفتند، یک آوازی می‌خواندند که وزن داشت و آن را آواز ضربی می‌نامیدند. به این ترتیب که وزن معینی را در نظر می‌گرفتند و غزلی را روی گوشه‌های مهم ردیف می‌خواندند. وزن معمولا 8/6 بود. ضربی‌ها که شامل تصنیف و رِنگ بود را چند نوازنده می‌توانستند با هم بنوازند. تصنیف‌های معمول از شیدا بود و هر دستگاه رِنگ مخصوص خود را داشت مانند ضرب اصول شور، حربی ماهور، دلگشا سه‌گاه، لزگی و حاشیه در چهارگاه، فرح در همایون، فرح‌انگیز در بیات اصفهان و شهرآشوب در چهارگاه و شور. برخی گوشه‌های ضربی در میان آوازهای دستگاه‌ها هم بود مثل کُراوغلی در مقدمه ماهور، ساقی‌نامه ماهور، صوفی‌نامه اصفهان، نستوری نوا، گریلی شور و کرشمه در اغلب آوازها، زنگوله و نغمه در راست پنج‌گاه و چهارپاره حجاز در ماهور. گذشته از نغمات فوق، چهارمضراب هم معمول بود که زمینه آن از یک برداشت کوچک به نام پایه شروع می‌شده و در پرده‌های مختلفِ آواز پرورش می‌یافته و به زیر و بم می‌رفته است. پس از مشروطیت و به واسطه آزادی اجتماعات و تشکیل ارکسترهای بزرگ‌تر و شنونده‌های بیشتر، پیش‌درآمد هم در ابتدای موسیقی ارکسترها اضافه شد. (سرگذشت موسیقی ایران، روح‌الله خالقی، ج1ص244)

تعریف تصنیف در موسیقی ایرانی چیست؟1399/1/19 16:31:46

تألیف و تصنیف، علاوه بر معنای خاصی که در جمع‌آوری مطالب و نگارش کتب داشته، در مورد ترکیب کردن و ساختن آهنگ‌ها نیز به‌کار رفته است. در موسیقی، تصنیف عبارت از آهنگ‌های کوتاهی است که همواره با شعر توام بوده و کلمات آن روی مضامین خاصی ساخته شده و گاهی هم از حوادث و اتفاقات زمانه بحثی مختصر کرده و جنبه انتقادی داشته است. (سرگذشت موسیقی ایرانی، روح‌الله خالقی، ج1ص299)

مجموعه تصنیف‌های موسیقی ایران در سازگاه

تفاوت ردیف مجلسی با ردیف موسیقی چیست؟1399/5/15 6:40:16

ردیف موسیقی عبارت است از مجموعه‌ای از قطعات موسیقی (گوشه) که روایت‌های مختلفی از موسیقیدانان از آن وجود دارد. از قول روح‌الله خالقی، ردیف مجلسی یعنی “کاملا قابل شنیدن” و خلاصه شده‌ای است از ردیف موسیقی “قدیم” که برای نواختن در یک مجلس مناسب است و تعداد گوشه‌های کمتری دارد. (سرگذشت موسیقی ایران، روح‌الله خالقی، ج3ص38)

روایت‌های مختلف ردیف موسیقی

error: ببخشید! کلیک راست در این صفحه کار نمی کند.