سنتور

دوره‌ها

این دوره که شامل 9 درس است با ارایه توضیحاتی در مورد سنتورنوازی، نت‌خوانی و مضراب‌گذاری شروع می‌شود، چند تمرین از انواع مضراب‌گذاری‌های ویژه سنتور ارایه شده، سپس چند درس از کتاب دستور سنتور برای بهبود نت‌خوانی، چند درس از کتاب شیوه سنتورنوازی در آواز ابوعطا و یک رِنگ از کتاب دوره‌ی ابتدایی سنتور آموزش داده می‌شود. بنابراین علاوه بر اینکه تکنیک‌های نوازندگی و نت‌خوانی از سطح مبتدی تا ورود به سطح متوسطه آموزش داده می‌شود، آهنگ‌های یک اجرا (کنسرت) در آواز ابوعطا نیز به هنرجو تدریس می‌شود.
این دوره شامل چهار ویدیو است که در هر یک نحوه تنظیم کوک سنتور برای تعدادی از دستگاه‌های موسیقی ایرانی آموزش داده می‌شود. تئوری موسیقی مرتبط با کوک سنتور برای هر دستگاه و آوازهای مرتبط با آن از جمله توضیح علایم سرکلید و نت‌های فرعی نیز برای تنظیم کوک هر دستگاه به تفصیل بیان می‌شود. سرانجام در درس چهارم، تنظیم نت‌های دستگاه‌های موسیقی ایرانی برای چپ کوک شرح داده می‌شود. هر دستگاه خود مجموعه‌ای از آوازها و مقام‌هایی است که در این دوره تلاش شده تا برای هر یک، نمونه‌های اجرایی ارایه شود و تفاوت کوک آن بخش از دستگاه با سایر قسمت‌ها شرح داده می‌شود.
این دوره شامل آموزش دو قطعه موسیقی (گوشه) از دو فرم مختلف موسیقایی از کتاب “دوره‌ی ابتدایی سنتور” اثر فرامرز پایور است. پیش درآمد و درآمد همایون از این کتاب انتخاب شده که در ویدیوها آموزش داده می‌شود. حین آموزش، تکنیک‌های مختلف سنتورنوازی از جمله انواع ریز و تکیه‌ها شرح داده شده و علایم نت‌نگاری آن نیز با استفاده از تصاویر کتاب توضیح داده می‌شود. این دوره ترکیبی است از آموزش نت‌خوانی، تکنیک‌های نوازندگی سنتور و درک ردیف موسیقی که با نمونه اجرایی تصویری همراه است.
این دوره به توضیح برخی ایرادات متداول در میان هنرجویان مبتدی سنتور می‌پردازد. نحوه استفاده از زینت، نواختن و ارزیابی ساز جدید، نکاتی در مورد سرعت نواختن و کوک سنتور و مواردی از این دست که از جمله ایرادات یا سوالات پرتکرار هنرجویان مبتدی هستند.
این دوره شامل درس‌های پیوسته‌ای است که هنرجویان در سطوح مبتدی و متوسطه با دنبال کردن آن می‌توانند نوازندگی و شناخت از موسیقی ایرانی را تکمیل کنند. تلاش شده تا تجربه نوازندگی در زمینه‌های مختلف از جمله تئوری موسیقی، تقویت گوشِ موسیقی، تکنیک‌های نوازندگی سنتور، درک گوشه‌ها و فرم‌های ردیف موسیقی دستگاهی ایران و تمرین‌هایی برای بداهه‌نوازی و خلاقیت به صورت عملی با هنرجویان طرح شود.
از حبیب سماعی سنتورنواز بزرگ و نابغه موسیقی آثاری بجا مانده که تعدادی ضربی، رِنگ و چهارمضراب‌ نیز در آن‌ها نواخته شده است. این آثار توسط برخی اساتید معاصر نیز نواخته شده و نت برخی از این قطعات در کتب موسیقی آمده است. در این دوره آموزش تصویری برخی از این قطعات ارایه می‌شود. در هر درس ابتدا ساختار اصلی اما ساده ضربی توضیح داده می‌شود تا ویدیو برای سطح مبتدی هم قابل استفاده باشد، سپس جزییات بیشتر و پیچیدگی‌های مضرابی شرح داده می‌شود. با توجه به پیچیدگی‌ها در تکنیک مضرابی و ریتم، انتقال دانش نواختن یک قطعه تنها با اتکا به نت امکان‌پذیر نیست. لذا تلاش شده تا موارد تکنیکی با توضیحات بیشتر و ارایه نمونه‌های اجرایی تکمیل شود.

دوره‌های آموزش آنلاین

در این قسمت، دوره‌های آموزشی خصوصی و نیمه خصوصی آنلاین قرار دارد. این دوره‌ها شامل آموزش خصوصی آنلاین دستور سنتور، ردیف موسیقی (دستگاه ماهور)، ضربی‌های حبیب سماعی، کوک سنتور و آموزش نیمه خصوصی اینستاگرامی هستند. برخی از این دوره‌ها ویژه سطح متوسطه است، در حالی که سایر موارد هم برای سطح مبتدی و هم متوسطه مناسب هستند.

کمانچه

دوره‌ها

این دوره شامل دو ویدیو است که در آن‌ها توضیحاتی در مورد تاریخچه کمانچه و تحولات اخیر در نوازندگی آن، ساختمان ساز و آشنایی با قسمت‌های مختلف، نحوه به دست گرفتن ساز و آرشه (کمان)، انگشت‌گذاری روی هر سیم و نحوه کشیدن آرشه و انواع آن، کوک ساز و تمرینات اولیه که برای شروع یادگیری کمانچه باید مرتب انجام شود، پیشنهاداتی در مورد نحوه انتخاب و خرید ساز و سرانجام آموزش اجمالی درآمد اول دستگاه شور و اجرای آن با کمانچه آمده است.