تصنیف‌های موسیقی ایرانی

/تصنیف‌های موسیقی ایرانی
تصنیف‌های موسیقی ایرانی1398/8/10 13:34:49

تصنیف‌های موسیقی ایرانی

تصنیف‌های موسیقی ایرانی مجموعه‌ای است از تصنیف‌های مشهور و زیبای موسیقی ایرانی که برای هر تصنیف اطلاعاتی از قبیل شعر تصنیف، نام شاعر و آهنگساز، دستگاه موسیقی، فهرست اجراها و منابع صوتی موجود از آن و نمونه‌ای صوتی از هر تصنیف ارایه شده است.

فهرست تصنیف‌ها

مرغ سحر

مرغ سحر هم به دلیل ساختار موسیقایی آن و هم به دلیل مضمون سیاسی شعرش از جمله تصنیف‌های محبوب دوران معاصر است.

ای آیتی ز رویت

تصنیفی در چهارگاه که شاعر و آهنگساز آن نامشخص است. نمونه‌ای از اجرای عبدالله دوامی همراه با کمانچه باقرخان رامشگر از آن موجود است.

عقرب زلف کجت

از قول روح‌الله خالقی، این تصنیف در پرده بیداد به وزن سه‌ضربی سنگین اجرا می‌شود و گوینده شعر و سازنده آهنگ آن معلوم نیست.

ز من نگارم

تصنیف ساخته غلامحسین درویش و در ماهور است. شعر آن از ملک‌الشعرای بهار و توسط خوانندگان معاصر از جمله نصرالله ناصح‌پور اجرا شده است.

ای پادشه خوبان

تصنیف ای پادشه خوبان در ابوعطا و بیات اصفهان خوانده می‌شود و شعرش از حافظ است. به دلیل سادگی آن در کتاب دستور سنتور فرامرز پایور به عنوان درس 37 برای مبتدیان آموزش داده شده است.

بهار دلکش

شعر از ملک‌الشعرای بهار و آهنگ از درویش‌خان است که در جشن مجلس شورای ملی به نفع حریق زدگان شهر آمل در سال 1294 خورشیدی برای اولین بار اجرا شد.

دیدم صنمی

این تصنیف به عنوان اولین تصنیف در دیوان عارف قزوینی و بدون نام دستگاه آن ذکر شده است. تصنیف در رشت و در سال 1277 سروده شده و در دیوان عارف به این نحو به آن اشاره شده است: تقریبا در هیجده سالگی قبل از آمدن به تهران گفته‌ام. این تصنیف در رشت به عشق یک ارمنی‌زاده گفته شده است.

از خون جوانان وطن

این تصنیف تنها تصنیف عارف قزوینی است که بند دوم آن معروف‌تر است و اغلب آن خوانده می‌شود. به دلیل محبوبیت این تصنیف، اجراهای مختلفی از آن انجام شده از جمله دو اجرا با حال و هوای متفاوت از محمدرضا شجریان ...

عشق تو آتش جانا

تصنیف عشق تو آتش جانا در دستگاه ماهور، توسط نورعلی برومند (در کلاس درس) و محمدرضا شجریان، در دو آلبوم مختلف و با دو اجرای مختلف از لحاظ حال و هوا، اجرا شده است. آهنگساز آن حسام‌السلطنه است، اما در برخی منابع علی‌اکبر شیدا عنوان شده است.

صورتگر نقاش چین

تصنیفی در دستگاه ماهور که آهنگساز آن احتمالا علی‌اکبر شیدا است. چندین اجرا از آن موجود است، از جمله اجرای ابوالحسن صبا که در ضبطی خصوصی آن را با سه‌تار نواخته و زمزمه کرده است. اجرای مرضیه از این تصنیف شهرت بیشتری دارد.

error: ببخشید! کلیک راست در این صفحه کار نمی کند.